قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / کتاب ها / کتاب بازاریابی سبز نویسنده خانم فریبا خمر
کتاب بازاریابی سبز
کتاب بازاریابی سبز

کتاب بازاریابی سبز نویسنده خانم فریبا خمر

خلاصه کتاب بازاریابی سبز :

زمانیکه یک فرد تصمیم به خرید کالایی می‌گیرد عوامل مختلفی بر ذهن او اثر می‌گذارد تا در نهایت یک خرید اتفاق بیفتد. حال اگر این تصمیم خرید مربوط به یک محصول سبز باشد و برای فرد حفاظت از محیط زیست مهم باشد، همه آن عوامل در نهایت هنگام خرید تحت تأثیر دانش فرد قرار گرفته و نگرانی‌های وی را به صورت یک خرید سبز نمایان می‌کند.

هدف بازاریابی سبز را می‌توان این گونه بیان کرد:

تغییر شیوه‌های تولید، توضیع و مصرف به گونه ایکه آسیب‌های وارده به محیط زیست به حداقل ممکن برسد.

اما نکته فراموش شدة بازاریابی سبز در ایران که درکشورهای صنعتی بسیار به آن توجه می‌شود بحث آموزش و فرهنگ سازی سبز می‌باشد. آن‌ها از دهة ۶۰ میلادی تا به امروز مراحل آموزش را طی کرده و اکنون در مرحلة بهره برداری از مزایای بازاریابی سبز قرار دارند مانند شرکت‌های؛ سامسونگ، نایک، گوگل و غیره.

صبوری (۱۳۸۹) در مقاله خود پتانسل­ها و چالش‌های بازاریابی سبز را در ایران مورد بررسی قرار می‌دهد و به این نتیجه می‌رسد که در ایران بازاریابی سبز از پتانسیل‌های کافی برای اجرا برخوردار است اما چالش اساسی این است که کسی با اصطلاحات بازاریابی سبز مانند؛ برند سبز، وفاداری سبز و غیره آشنا نیست و این مسئله زمانی بیشتر به چشم می‌آید که نویسنده بیان می‌کند این تحقیق در یک محیط دانشگاهی انجام شده است. همانگونه که اشاره شد نگرانی‌های زیست محیطی یک فرد در هنگام خرید از دانش وی در مورد این مسائل تأثیر پذیر می‌باشد به همین علت با توجه به نتایج پژوهش صبوری و سایر پژوهش‌های مشابه می‌توان نتیجه گرفت که اجرای بازاریابی سبز در ایران از پتانسیل‌های کافی برخوردار می‌باشد، اما در ابتدا قبل از اجرای بازاریابی سبز در یک شرکت نیاز به آموزش در مورد بازاریابی سبز به کارکنان و سپس مصرف کنندگان کالاهای شرکت می‌باشد، چراکه عموم مردم در ایران و حتی گروه‌های حامی محیط زیست از وجود این روش در بازاریابی اطلاعات کافی ندارند.

تا کنون در ایران ۳ کتاب در زمینه بازاریابی سبز به چاپ رسیده است اما متاسفانه چاپ اول هر ۳ آن‌ها به فروش نرسیده است و دلیل آن را می‌توان به صورت زیر بیان کرد:

۱- ضعف سیستم فروش چاپ کننده (انتشارات) کتاب،

۲- کلی بودن و یکنواخت بودن هر ۳ کتاب.

اما در کتاب بازاریابی سبز که توسط نویسندگان گروه بازاریابی سبز ایران نوشته شده سعی شده است، همراه با مباحث بازاریابی سبز، مسائل فرهنگی نیز در کتاب بازاریابی سبز گنجانده شود و برای خارج کردن کتاب از حالت یکنواختی سعی شده است از سبک تهیه پاورپوینت استفاده شود یعنی استفاده از متن رنگی و تصویر به صورت همزمان. از طرف دیگر برای آن که نشان داده شود این کتاب فقط مختص رشته بازاریابی نمی‌باشد سعی شده است غیر از تصاویر مرتبط با متن برای آموزش مسائل فرهنگی از تصاویر به صورت روزمره در شبکه‌های اجتماعی وجود دارد استفاده شود. یکی دیگر از ویژگی‌های کتاب فوق ارائة پشنهاد برای پژوهش‌های آینده در زمینه بازاریابی سبز و ارائة راه حل‌های بسیار ساده و کم هزینه‌ای است که به سادگی می‌توان اجرا کرد. لازم به ذکر است که با توجه به اطلاعات قابل دسترس، این کتاب به صورتی که نگارش شده، مشابه داخلی و خارجی ندارد و اولین کتاب تالیفی با عنوان بازاریابی سبز در ایران می باشد که ترجمه شده نیست.

تفاوت بازاریابی سبز با سایر روش‌های بازاریابی تنها در این می‌باشد که این روش، تنها روش بازاریابی است که می‌تواند بین منافع شرکت، مصرف­کنندگان و جامعه را به صورت کامل حفظ کند و مانند ریشه یک درخت عمل می‌کند یعنی فلسفه شرکت را در اختیار خود می‌گیرد و از سایر روش‌های بازاریابی  بهره می‌جوید.

با توجه به عدم آشنایی کافی با بازاریابی سبز، هدف اصلی نویسندگان از تدوین این کتاب، آموزش و فرهنگ سازی سبز و آشنائی مردم ایران با این روش بازاریابی می‌باشد چراکه اهمیت این مسئله به اندازه‌ای است که چندین بار در قرآن به حفظ طبیعت و استفاده مناسب از آن به گونه ای که برای نسل‌های آینده هم حفظ شود اشاره شده است.

کتاب بازاریابی سبز

نام کتاب: بازاریابی سبز

تالیف: مهدی زنگانه- دکتر هرمز مهرانی- فریبا خمر

چاپ و نشر: نوروزی، ۳۲۲۴۱۳۵۸ – ۳۲۲۴۲۲۵۸ – ۰۱۷

محل چاپ: گرگان

نوبت چاپ: دوم

تاریخ نشر: ۱۳۹۶

تعداد صفحه: ۲۹۰

قطع کتاب: رحلی

درباره ی فریبا خمر

فریبا خمر کارشناس ارشد بازاریابی و مدرس دانشگاه نویسنده دهها کتاب و مقاله داخلی و خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *